Jak zaplanować dzień z noworodkiemNarodziny małego dziecka zawsze powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara mądrość głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po narodzinach dziecka to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się niezmytymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie domowe porządki mogą zaczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że dziecko będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być w pobliżu. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie często domagał się picia. W pierwszych tygodniach życia noworodek nie ma jeszcze regularnych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz przerwa wyniesie kilka godzin, a następnie dziecko będzie chciało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Podstawową zasadą, która powinna rządzić życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym malucha każdy plan może być nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować.

Nie martw się, kiedy na początku opiekowanie się o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.